Pytania do eksperta

Pytania do eksperta

Jak może wyglądać pierwsza wizyta u lekarza-ginekologa, jeśli podejrzewam u siebie niepłodność?


Na pierwszą wizytę najlepiej udać się z partnerem. Daje to możliwość dokładnego zebrania wywiadu i uzgodnienia dalszego wspólnego sposobu diagnozowania i leczenia.

Pierwsze spotkanie z lekarzem bywa dłuższe, gdyż powinien on przeprowadzić dokładny wywiad dotyczący Twojego stanu zdrowia, partnera jak i najbliższej rodziny. Warto wiedzieć o rodzinnych problemach z płodnością, poronieniach lub urodzeniu dziecka z wadami. W Twoim przypadku najważniejsze są dotychczasowe problemy ginekologiczne, długość cykli, dolegliwości w czasie krwawienia, jego obfitość, czas trwania i pojawianie się innych objawów (omdlenia, biegunki, silne bóle).

Należy przypomnieć sobie czy kiedykolwiek były stany zapalne przydatków i czy nie było powikłań po ich ustąpieniu. Ważne jest też czy kiedykolwiek występowały torbiele lub objawy endometriozy. Dla ułatwienia warto zabrać ze sobą wszystkie karty wypisowe dotyczące leczenia szpitalnego i operacji. Dobrze, gdy jeszcze przed wizytą prześledzisz, jak przebiega cykl: czy są objawy owulacji – bóle, plamienia, dodatnie testy owulacyjne, czy towarzyszą temu zmiany śluzu, czy potwierdzano dotychczas owulacje w USG.